Tartu Ülikool arvati maailma juhtivate ülikoolide hulka

Risto Mets
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tartu Ülikooli peahoone.
Tartu Ülikooli peahoone. Foto: Margus Ansu.

Mainekas maailma ülikoole reastavas edetabelis «Times Higher Education-QS World University Rankings» on viie protsendi maailma edukaimate ülikoolide seas esimest korda märgitud ka Tartu Ülikool. Täielik nimekiri maailma haridusparemikust avaldatakse homme.


Tartu Ülikooli pressiesindaja Karin Volmeri kinnitusel anti ülikoolile edetabelisse jõudmisest teada meili teel. Esialgsetel andmetel asub Tartu Ülikool kohal vahemikus 500-600. Esimesed 200 ülikooli avaldati kohtadega juba täna.

«Viie protsendi maailma juhtivate ülikoolide hulgas olemine on tunnustus meie ülikoolile,» rõõmustas Tartu Ülikooli rektor Alar Karis. «Usun, et see aitab kaasa ka noorte inimeste haridustee valikule ning julgustab neid õppima Tartu Ülikoolis,» lisas Karis ülikooli pressitalituse vahendusel.

Edetabelit juhib jätkuvalt Harvardi Ülikool, teisele kohale on tõusnud Cambridge, möödudes sel aastal Yale’i Ülikoolist. Ajakirja hinnangul on kõige märkimisväärsem aga fakt, et University College London on tõusnud edetabelis neljandaks, viiendat ja kuuendat kohta jagava Oxfordi Ülikooli ja Imperial College’i ette.

Edetabeli eest vastutava QS Intelligence Unit uuringufirma juhi Ben Sowteri hinnangul näitab University College London’i ja Imperial College’i tõus viimaste aastate edetabelites seda, et just teadusalane koostöö tagab edu üha kasvava konkurentsiga kõrgharidusmaastikul.

Tähelepanuväärne on ka Ameerika ülikoolide arvu vähenemine esisajas (2008. a – 42; 2009. a – 36) ning Euroopa ja Aasia ülikoolide esiletõus. Tartu Ülikooli lähinaabritest on esisajas esindatud Lundi (67. koht) ja Uppsala (75. koht) ülikoolid Rootsis ning kaugele ei jää ka Helsingi Ülikool (108. koht) Soomes.

Edetabeli koostamisel on arvestatud akadeemiliste juhtfiguuride ja kõrgkoolide juhtide küsitlust, üliõpilaste ja õppejõudude suhtarvu, teaduspublikatsioonide
tsiteerimist, välisõppejõudude ja -tudengite osakaalu.

Sel aastal vastas uuringu küsitlusele 9386 akadeemilise maailma esindajat, mis on 47 protsenti enam kui 2008. aastal ning 3281 tööandjat, mis on võrreldes eelmise aastaga kasvanud 40 protsenti.

Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) andmeil on maailmas 12 000 ülikooli. Nende põhjal sünnib ka viie protsendi maailma edukaimate ülikoolide edetabel.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles