Tartusse jõuab eksootiline jaapani kunst

Risto Mets
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kirevad värvid ja põnevad tehnikad kunstis jõuavad Jaapanist Tartu publiku ette 23. novembril avatava kahe näitusega.

Kell 15 avatakse Tartu linnamuuseumis näitus «Käsitsi valmistatud. Traditsioonid ja tehnikad», mis tutvustab traditsioonilistest materjalidest ja traditsiooniliste tehnikate abil üle kogu Jaapani käsitsi valmistatud esemeid, teatas ülikooli muuseumite kommunikatsioonispetsialist.

Linnamuuseumi direktori Merike Toomase sõnul esitletakse näitusel kahte tüüpi käsitööesemeid: tavapärastes tehnikates valmistatud argiesemeid nagu keraamika, tekstiil, metallesemed, lakknõud, puit ja bambusesemed ning kunstnike poolt valmistatud taieseid, mille loomisel on kasutatud töötubades arendatud oskusi.

«Külastaja saab sellel näitusel hea ettekujutuse jaapani käsitöö rikkusest ja mitmekesisusest,» lisab Toomas. Väljapanek jääb linnamuuseumis avatuks 15. detsembrini.

Vaid poolteist tundi hiljem, kell 16.30 avatakse Tartu Ülikooli kunstimuuseumis näitus eksootilisest Jaapani kunstist «Puusse lõigatud pildid – Jaapani traditsiooniline puulõikegraafika».

Eksponeerimisele tulevad Eestis haruldased, ülikooli kunstimuuseumi kogusse kuuluvaid 18. ja 19. sajandi jaapani ukiyo-e puulõikeid ja otse Jaapanist saabunud modernne puulõikegraafika.

Esindatud on kõik ukyio-e graafika olulisemad teemad: kurtisaanid ja geišad, kabukiteatri näitlejad, jaapani legendid ning maastikuvaated.

Paljude tuntud kunstnike tööde hulgas kohtab ka kuulsaid nimesid nagu Hokusai ja Hiroshige, kinnitas TÜ kunstimuuseumi direktor Inge Kukk, kes on ka üks näituse kuraatoritest.

Vanadele jaapani puulõigetele pakuvad põnevat võrdlust 20. sajandi jaapani kunstnike värvirõõmsad graafikalehed, mis on pärit Adachi fondi kogust Jaapanist. Näitus tutvustab jaapani värvilise puulõike töövõtteid ja materjale, rõhutades selle tuhandeaastase tehnika omapära ning elujõudu kaasaegses Jaapanis.

Näitus jääb avatuks kuni 15. märtsini 2013.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles